Tänndalen Park & Freeride

10 - 11 april 2027

Friåkning, fart och roliga sessions i parken. Välkommen till en helg i Tänndalen där skid- och snowboardåkare möts för tre tävlingar och massor av åkglädje.

På lördagen väntar Storkläppen Freeride och Chinese Downhill. På söndagen flyttar vi in i parken för Rookie Series Slopestyle Jam. Välj din favorit eller var med på alla tre.

Startavgift - En tävling: 250 kr - Alla tre tävlingar: 600 kr 

Utöver priserna till tävlingarnas vinnare lottar vi även ut fina priser bland samtliga deltagare.

Storkläppen Freeride
Chinese Downhill
Rookie Series Slopestyle Jam

Snowparks & barnområden

Här samlas parkåkare, puderjägare och barnfamiljer i Sveriges kanske mest lekfulla skidområde.

Tänndalen idag

Information för dig som är på plats i Tänndalen. Menyer, liftstatus, aktiviteter, väder och mycket mer.

Skidåkning i Tänndalen

Tänndalens vackra fjällmiljö erbjuder oändliga möjligheter till utförsåkning och längdskidåkning. Det alpina skidsystemet i Tänndalen serverar hela 57 omväxlande nedfarter, både ovan och nedanför trädgränsen. Alltid mjukt böljande och välpistade.

Utförsåkning

57 omväxlande nedfarter, snowparks och busroliga barnområden!

Längdskidåkning

300 kilometer preparerade längdspår i dalgång och på högfjäll.

Hamra Syd

Hamra Syd – ett nytt skidområde i Tänndalen utan liftar och nedfarter. Här är det topptur och offpist som gäller.